MARVEL – KOMIKSOWY ŚWIAT …..WKKM I NIE TYLKO

MARVEL – KOMIKSOWY ŚWIAT …..WKKM I NIE TYLKO

Marvel Comics – amerykańskie wydawnictwo komiksowe należące do Marvel Entertainment, jednej z filii The Walt Disney Company. Wydawnictwo wydaje komiksy o przygodach takich bohaterów jak: Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-Man, Hulk, Punisher, Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Avengers, Blade czy grupa X-Men.
W Polsce tłumaczenia komiksów Marvela ukazują się od 1990 roku nakładem różnych wydawnictw (pierwszym z nich była oficyna TM-Semic – początkowo w formie zeszytowych wydań kioskowych, a obecnie najczęściej w dystrybucji kioskowej i księgarskiej jako tomy zbiorcze zawierające po kilka numerów komiksów.
Obecnie bohaterowie ci są coraz bardziej popularni dzięki częstym kinowym i telewizyjnym ekranizacjom komiksów, określanych wspólną nazwą Marvel Cinematic Universe (pol. Filmowe Universum Marvela).
Od 2006 roku Hasbro Entertainment posiada prawa do produkowania i dystrybucji zabawek z postaciami ze świata Marvela. Na podobnej zasadzie działa współpraca również z konkurencją obu firm (Marvel Comics i Hasbro) na linii DC Comics-Mattel.
Wielka Kolekcja Komiksów Marvela – kolekcja komiksów o superbohaterach wydawnictwa Marvel, takich jak Spider-Man, Iron Man, Avengers, Hulk, Kapitan Ameryka, Wolverine. Każdy tom kolekcji jest zbiorczym wydaniem wydanych już wcześniej kilku zeszytów danej serii komiksowej, składających się zwykle na jeden lub dwa wątki narracyjne.
Kolekcja ukazuje się od 2011 roku w Wielkiej Brytanii, Australii i Południowej Afryce, od 2012 roku w Polsce, od 2013 roku w Czechach, Słowacji, Niemczech, Brazylii, od 2014 roku w Rosji, Francji i Argentynie. W Polsce publikuje ją Hachette, treść jest tłumaczona przez wydawnictwo Mucha Comics. Polska wersja zaczęła być wydawana 15 sierpnia 2012 roku w dwutygodniowym cyklu; ukazały się wówczas cztery pierwsze tomy. Jej publikację zawieszono do 5 grudnia 2012 roku, kiedy wznowiono ją od pierwszego tomu. Tomy sprzedawane są w kioskach i salonach prasowych. Na grzbiecie każdego tomu znajduje się fragment ilustracji z komiksowymi postaciami narysowanymi przez Gabriele Dell’Otto.

Pozostałe aktualności

Napisz komentarz